⇒  MUHASEBE VE VERGİ BÖLÜMÜ  MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI PROGRAMI DERS MÜFREDATI

⇒  MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ORTAK ZORUNLU / ORTAK SEÇMELİ DERSLER

 

 

 

MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI PROGRAMI

 

 

 

Programın Amacı: Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programında, kamu ve özel sektör işletmelerinde hizmet, üretim ve faaliyetlerin verimli bir biçimde yürütülmesi için muhasebe alanında gerekli olan ara insan gücünü yetiştirir. 


Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programı temel muhasebecilik bilgi ve becerilerini vermeye yöneliktir. Son yılda öğrenciler staj çalışmaları yaparak bilgi ve becerilerini uygulama alanında denerler. İki yıl içerisinde genel matematik, genel muhasebe, işletme, pazarlama, maliye, ticaret matematiği, borçlar hukuku,maliyet muhasebesi, banka muhasebesi, ticaret hukuku,envanter, bilanço, vergi hukuku, iş hukuku, yapı muhasebesi, şirketler muhasebesi gibi meslek dersleri verilir.

Gereken Nitelikler: Muhasebeci olmak isteyen bir kimsenin genel akademik yetenek ve sayısal düşünme yeteneğine sahip olması gerekir. Muhasebe programını seçen bir kişinin ayrıca sosyoloji ve psikoloji alanlarına ilgi duyması, sabırlı, dikkatli ve düzenli bir kimse olması beklenir. 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programını bitirenlere "Muhasebe Meslek Elemanı" ünvanı verilmektedir. Muhasebe meslek elemanları muhasebe ile ilgili işlerde ara eleman olarak görev yaparlar. 

Çalışma Alanları: Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programını bitirenler kamu ve özel sektörde görev yapabilirler ya da kendilerine muhasebe bürosu açabilirler. Muhasebecilik mesleğinde ilerleme, yetenek ve bilginin başarılı bir çalışma ile kanıtlanmasına bağlıdır.

 

 

 

MUHASEBE BE VERGİ UYGULAMALARI BÖLÜMÜ