• +90 342 523 10 18

 

GAÜN Öğretim üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar’dan “Belgelerle Antep Savunması” konferansı

 

Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren

Turkuaz Öğrenci Topluluğu’nun, Nizip Ticaret Borsası’nın katkılarıyla hazırlamış olduğu  “ Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıldönümü”  münasebetiyle düzenlenen; “ Belgelerle Antep Savunması” konulu konferans ve “ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği Konseri”, 26.12.2017 Tarihinde Saat 14:00’de Nizip Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirilmiştir. Konferansa Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Avni GÖKALP, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Fazıl YILMAZ, Nizip Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet İhsan KAYA ile Nizip Kaymakamı Kemal ŞAHİN ve Nizip protokolü teşrif etmişlerdir.   

GAÜN Türkuaz Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Avni GÖKALP’ın açılış konuşması sonrası söz alan GAÜN Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim YAKAR; “ Gaziantep halkının düşmanın top ve tüfeğine değil, açlıktan dolayı teslim olduğunu, 10 ay 9 gün Fransız ve Ermeni kuvvetlerine direnen Antep halkının yarı aç şekilde düşmanla mücadele ettiğini bildirmiştir. Ramazan günü 1  askere sahur için gönderilen yiyecek miktarının sadece 50 gram pekmez olduğunu, bu durumunda açlığın boyutunu gözler önüne serdiğini belirtmiştir.”

Etkinliğin ikinci bölümünde GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sanat Yönetmeni Öğr. Gör. Yaşar SEÇKİN ve ekibi tarafından verilen “Türk Halk Müziği Konseri” nin ardından, plaket takdimleri ile etkinlik programı sona erdi.